Çocuksuz bir evli çiftin mirası kime kalır?

Adem ile Havva evlenirler. Çocukları olmaz. Yıllar geçer. Önce Adem vefat eder, sonra da Havva… Öldüklerinde ana ve babaları sağ değildir. Kardeşleri ve kardeşlerinin çocukları arasında sağ olanlar vardır.

Adem ile Havva’nın yasal mirasçılarının kim olacağı bana soruldu. Vasiyetname gibi bir ölüme bağlı tasarruf bulunmadığını varsayarak cevaplayalım:

Adem öldüğünde Adem’in mirasının yarısı Havva’ya, diğer yarısı ise Adem’in kardeşleri sağ ise onlara, onlar sağ değilse kardeşlerinin çocuklarına kalır.

Havva öldüğünde ise, Havva’nın mirasının tamamı kardeşlerine, onlar sağ değilse kardeşlerinin çocuklarına kalır.

Adem ve Havva’nın çocukları olmuş olsaydı, kardeşleri ve kardeşlerinin çocukları mirasçı olamayacaklardı.

Av. Ertuğrul Harman
Amerika merkezli, İstanbul Barosu'na kayıtlı avukat, arabulucu, hukuk doktorantı. LLM Exeter. 2005 yılından beri Türkçe ve İngilizce avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetleri sunuyor.

9 Comments

 1. Mirasla ilgili yazınız için teşekkürler.kisa ve net bir açıklama.

 2. Vasiyetname gibi bir ölüme bağlı tasarruf bulunmadığını varsayarak!!! diyelimki aynı durumdaki eşlerden birisi ölmeden vasiyetname bıraktı ve bütün mal varlığını başka bir kişiye noterden vasiyetname ile bıraktı. bu durumda diğer eş bunu engelleyebilirmi? yada bu bırakmadan pay alabilirmi alırsa kaç pay alır.. teşekkürler

 3. Sayın Boğaçhan, bahsettiğiniz halde sağ kalan eş, altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması halinde yasal miras payının tamamı, diğer hallerde yasal miras payının dörtte üçü üzerinde saklı pay sahibidir. Tenkis davası açarak bu hakkını talep edebilir.

 4. 21 yıllık evliyiz çocuğumuz yok.tapusu benim üzerime olan bir evim var . birimizin ölümü halinde kalan eşin bu evde rahatça yaşayabilmesi için mirasçıları ret etmek istiyoruz.izlememiz gereken en basit kanuni yol nedir. ( eşimin ve benim babalarımız ölü,annelerimiz sağ ve her ikimizin 6 şar kardeşlerimiz var ) bir eşin ölümü neticesinde diğer eş yaşadığı sürece bu evden diğer mirasçıların hak iddia etmelerini istemiyoruz.her iki kişinin ölümü neticesinde mirasçılar hak sahibi olsunlar istiyoruz. ayrıca bu evi mirasçılar dışında bir hayır kurumuna veya mirasçılar dışında bir kişiye bağış yapabilir miyiz. teşekkürler.

  1. Merhaba Mustafa Bey, sorularınıza çeşitli cevaplar verilebilir ve çeşitli çözümler üretilebilir. Ancak önce konuyu sizinle yüz yüze görüşmekte yarar var. Ofisime uğrarsanız sözlü olarak görüşebiliriz veya gelemiyorsanız yazılı olarak size görüş verebilirim. Bunlar için iletişim sayfamdaki irtibat bilgilerimi kullanabilirsiniz.

 5. Bir akrabam var 30 yıldır evli ve çocukları yok. Bu akrabamın kocası yakın zamanda öldü. Kocasının bir annesi ve iki kardeşi var. Bu durumda akrabam oturdukları evden ve mal varlığından ne kadar yararlanır? Ölen kocasının annesi ve kardeşleri de mirasdan hak elde edebilirler mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba Necati Bey,

   Sorularınızın cevapları buradan cevap verilebilecek boyutu aşıyor. Ayrıca daha ayrıntılı bilgi edinmeden size görüş vermem imkansız. İletişim sayfamdaki bilgilerle benimle irtibat kurabilirsiniz.

   Esenlikler…

 6. Merhaba
  Amcamizin çocuğu yok. Eşi de vefat etti. Mirastan eşinin akrabaları pay alır mı. Mallar amcamizin uzerinde

  1. Akrabaların yakınlık derecesine göre değişir.

Comments are closed.

TurkeyUSA