Tüketicilerden alınan banka ücretlerine dair yönetmeliğin yürürlük tarihi

Güncelleme (7 Mart 2020): 3/10/2014 tarihli ve 29138 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır (RG 07.03.2020).

TCMB’nin Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Tebliğ‘i, aynı tarihte Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur.

Bankaların tüketicilerden tahsil ettiği kredi kartı üyelik ücreti, kart aidatı, dosya masrafı, hesap işletim ücreti gibi masraf ve ücretlerin iadesi için tüketici hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine başvururken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu var.

Tüketicilerden alınan banka ücretlerine hukuki dayanak getiren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Yönetmelik‘ten daha önce bahsetmiştim.

Bu konudaki iki önemli güncel karara da değinmiştim.

Tüketicilerin ödedikleri ücretlerin iadesi için başvuruda bulunmadan önce, kendilerinden alınan ücretin hangi tarihte alındığı büyük önem taşıyor.

Bu yönetmeliğin yürürlük tarihi 3 Ekim 2014.

Banka ile tüketici arasındaki sözleşme hangi tarihli olursa olsun, bu tarihte ve sonrasında tüketiciden alınacak ücretler ve masraflar, Yönetmelik kapsamında tutulmuştur (Yönetmelik m. 16).

Özetle, 3 Ekim 2014 günü ve sonrasında tüketicilerin ödedikleri ücretler ve masraflar, bu Yönetmelik kapsamında olacaktır.

Av. Ertuğrul Harman
Amerika merkezli, İstanbul Barosu'na kayıtlı avukat, arabulucu, hukuk doktorantı. LLM Exeter. 2005 yılından beri Türkçe ve İngilizce avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetleri sunuyor.

5 Comments

  1. Merhaba. Yani ilgili yönetmeliğin yürürlük tarihinden önce gerçekleşen kart aidatı adı altındaki kesintiler geri alınamaz mı?

    1. Önce gerçekleşenler muhtemelen alınabilir. Sonra gerçekleşenler zor.

  2. Teşekkür ederim Ertuğrul Bey. Bir de kredi sicil affı konusunda bir yazı yazabilir misiniz acaba? Bu konuda internette aşırı bilgi kirliliği var. İyi günler dilerim.

Comments are closed.

TurkeyUSA